Švrtok, 25. apríla 2024

logo

Domov Kultúra a šport Dobrovoľný hasičský zbor
Dobrovoľný hasičský zbor PDF Tlač Email

Dobrovoľný hasičský zbor

Zloženie výboru DHZ v roku 2004:

Funkcia

Meno a Priezvisko

Predseda

Milan Sihelský

Podpredseda veliteľ

Miroslav Šňúrik

Podpredseda pre prevenciu

Ján Gombala

Tajomník

Dušan Mihalko ml.

Pokladník

Agáta Kozová

Organizačný referent

Referent mládeže

Ján Porubiak

Strojník

Marcel Rogožník

Mat.-tech. referent

Ivan Sabó ml.

Člen výboru

Ján Kuvik ml.

 

História DHZ:

Vznik organizácie dobrovoľných hasičov v našej obci  pred 80 rokmi si spoločne pripomína aj so vznikom Zemskej hasičskej jednoty na Slovensku. Táto významná udalosť mala vplyv aj na vznik organizácie hasičov v našej obci, preto sa najprv v krátkosti pristavím pri tomto medzníku hasičskej histórie na Slovensku.

Dňa 6.8.1922 sa v Trenčíne zišli predchodcovia dnešných " dobrovoľných požiarnikov", aby založili spolok Jednotnú organizáciu, predchodkyňu Dobrovoľného požiarneho zboru SR.

Do roku 1872 patrilo hasenie požiarov v hornom Uhorsku (čiže aj na území dnešného Slovenska) na základe rôznych mestských a obecných štatútov a poriadkov do kompetencie cechov, no s búrlivým rozvojom kapitalizmu, a tým aj rozvojom miest a obci sa vo vlastnom záujme, i pod vplyvom štátnych opatrení mestá a obce začali viac starať o modernejšiu, účinnejšiu organizáciu, o dokonalejšie technické zabezpečenie pred požiarmi aj zakladaním povinných hasičských zborov.

Potom však prišla 1. svetová vojna, čo znamenalo aj zastavenie zakladania ďalších hasičských spolkov...

Po páde Rakúsko - Uhorskej monarchie, najmä po vzniku novej česko-slovenskej republiky od roku 1919 nastal nový rozvoj. Konštituoval sa Zväz česko-slovenského dobrovoľného hasičstva, potom v roku 1921 zaznamenávame aj počiatok slovenského hasičstva. Začala sa intenzívne budovať celoslovenská hasičská organizácia a to práve 6.8.1922 delegáti hasičských spolkov /zborov/ založili v Trenčíne Zemskú hasičskú jednotu na Slovensku. Začiatkom dvadsiatich rokov minulého storočia až do roku 1931 sa potom organizovali okresné hasičské jednotky.

Mnohé pozitívne výsledky čiastočne zastavil v roku 1951 nútený zánik Zemskej hasičskej jednoty, no opäť ich prebudila nástupnícka organizácia československý zväz požiarnej ochrany.

Vtedy podľa sovietskeho vzoru premenovali hasičov na požiarnikov a tí nielen že mali chrániť spoločný a súkromný majetok, ale ochraňovať tento majetok nielen pred požiarmi lež i pred inými živelnými pohromami.

V ďalšom polstoročí od týchto čias sa niekoľkokrát zmenili názvy vrcholových orgánov či názvy základných článkov slovenského požiarnictva. Naposledy to bolo pred pár rokmi už po páde socializmu.

Toľko z histórie hasičstva na Slovensku. Tieto informácie mali veľký vplyv na činnosť hasičstva neskôr požiarníctva v obci Uhorské. Pod vplyvom týchto postupných historických zmien sa formovali organizácie dobrovoľných hasičov v našej obci. Vzhľadom na to, že v obecnej kronike sa v podstate veľmi málo spomína hasičstvo museli sa niektoré dôležité informácie čerpať zo štátneho archívu v Lučenci a hlavne s pripravovanej publikácie história PO okresu Lučenec, ktorú pripravuje Dr. Drenko.

V nej je uvedené že v roku 1910 v Slovenskej častí Novohradu boli s kameňa a tehál postavených iba 36,75 % domov. V našej obci sa uvádza 1,93 % murovaných domov.

V roku 1923 bolo s dedín Novohradu vytvorená Okresná hasičská jednota č. 5 - na Slovensku, ktorej súčasťou bola aj naša obec.

Revíziou hasičských prostriedkov v Pincinskom notaríate do ktorého patrila aj naša obec sa v roku 1926 uvádza, že Uhorské malo Striekačku Koler savice v dĺžke 46m

Bola vybudovaná dobrá stanica, ale je tam aj uvedené, že treba zakúpiť hadice pretože ich bolo málo. .V Júly 1931 OHJ zorganizovala obvodné cvičenie v Cinobani za účastí zborov zo striekačkami ale aj bez nich. Obec Uhorské sa tejto súťaže zúčastnila bez striekačky.

V evidencii spolkov z roku 1935 bolo Uhorské evidované pod č. 29.354/8/1934 .

Veľmi významnú úlohu v rozvoji hasičstva v našej obci zohral Notár Štefan Zeiwald, ktorí pôsobil v rôznych hasičských funkciách a iných funkciách v rámci obce ale aj okresu Lučenec. 10.2.1936 bol tento človek zvolený za okresného veliteľa.

Podľa hlásenia obvodného notárstva v Uhorskom z 2.9.1940 obec Uhorské vlastnila resp. nevlastnila nasledovnú výstroj: Motorovú striekačku nevlastnila Parnú striekačku nevlastnila Mala jednu ručnú striekačku Traktor nemala Pomocné striekačky nemala Posúvacie rebríky nemala Hákové rebríky nemala Hadíc a savíc mala dostatočné množstvo Dopravné prostriedky mála k dispozícii Potrebná voda sa dodávala prirodzene.

V obci je dostatočný počet studni, tečie potok o vodu je dostatočné postarané. Motorovú striekačku mali len obce Krná, Bystrička, Ozdín V roku 1942 vznikol hasičský zbor Uhorské . V tomto čase naša obec patrila do okresu Lovinobaňa. V roku 1946 boli na ministerstve vnútra zaregistrované stanovy DHZ Uhorské.

V roku 1953 povereníctvo vnútra premenovala DHZ na miestne jednotky československého zboru hasičov. V Poltári bolo zriadených 28 jednotiek z okolitých obci vrátane našej obce.

V tomto období boli v Uhorskom v hasičských funkciách :

Pavel Zold, Pavel Búlik, Jan Búlik, Qndrej Bálint.

V roku 1953 boli funkcionármi u miestnej jednotky hasičov

Pavel Kudlák, Juraj Panik, Pavel Zold, Števka, Qndrej Hronec.

V 70. a 80. rokoch patrilo požiarníctvo v Uhorskom medzi najlepšie organizácie v rámci okresu. Medzi najvýznamnejšie umiestnenia našich požiarnikov boli, v roku 1974 sa požiarne družstvo Uhorské na okresnej súťaži umiestnilo na 1. mieste. O dva roky neskôr sa znova naši požiarnici v rámci okresnej súťaže umiestnili na 1. mieste. V tomto istom roku sa družstvo v zložení Ondej Rogožník, Sabó Ivan, Sabó Milan, Jan Gombala, Juraj Krňan, Ladislav Gonda, Bálint Jan, Berky Vojtech zúčastnili národného kola v Leviciach. Aj keď sa na tomto podujatí neumiestnili na poprednom mieste musíme však skonštatovať, že sa snažili    vzorne reprezentovať našu obec ale aj okres.

V roku 1979 bola ZO ZPO Uhorské ocenená ako najlepšia ZO v okrese.

V týchto rokoch sa v Uhorskom organizovali aj súťaže DPD. Nemožno aj opomenúť, že v ZO organizácií aktívne pracovali aj ženy, ktoré sa aj zúčastňovali súťaži. Patrila medzi ne aj p. Irena Balážova. Medzi dlhoročných funkcionárov okresného výboru patrili:

Kudlák Pavel, Halúska Julius, Búlik Pavel.

Dvaja naši občania vlastnia najvyššie vyznamenanie DPO a sú to:

Kudlák Pavel a Halúska Julius.

Vyznamenanie za príkladnú prácu vlastnia títo naši členovia:

Matúš Jan, Bálint Jan, Zold Pavel, Hronec Ondrej, Guzma Michal, Lepóris Michal st.

Velitermi resp. predsedami boli postupne:

Jan Matej, Pavel Búlik, Pavel Kudlák, Jan Matúš, Jan Gombala, a v súčastnosti je pán Milan Sihelský.

V Roku 1990 obecná organizácia DPO dostala vyznamenanie za mimoriadne zásluhy. Toto vyznamenanie je druhé najvyššie.

Od tohto obdobia zaznamenala naša organizácia priemerné výsledky vo svojej práci. V 1995 sme v obci zorganizovali okresnú súťaž DPZ na ktorej sa naše mužské družstvo umiestnilo na 1. mieste.

V súčasnosti má základná organizácia 47 členov. Medzi členov s najdlhším členstvom ZO patria: Pavel Kudlák od roku 1938, Ondrej Hronec 1938, Michal Guzma 1938, Turčan Vladimir 1960, Krňan Julius 1961, Habera Miroslav 1966, Sabó Milan 1966, Sabó lvan st. 1966, Karásek Jaroslav 1969, Ján Matúš 1969, Rogožník Ondrej 1971, Krňan Juraj 1971, Gombala Ján ml. 1973, Marten Lubomír 1973, Dušan Búzik 1973.

ZO DPO Uhorské ma v správe Požiarne vozidlo Avia 30 rok výroby 1969 s plnou výbavou.

Toto vozidlo MNV Uhorské dostalo v roku 1972 z okresného národného výboru.

Okrem tohto vozidla má vo výbave ZO striekačku P 12 a rôzny iný materiál.

Samozrejme, že nemôžeme byť spokojný s touto výstrojov. Je nutné obnoviť v podstate celú výstroj a výzbroj. Je to však v súčasnosti veľmi zložité hlavne vo finančnom zabezpečení Celkový nedostatok financií v tomto štáte sa Samozrejme prejavuje aj v tejto oblasti čo je určite na škodu. Buďme však optimisti a verme, že raz sa to zmení v prospech požiarnej ochrany.

 

Prihlásenie

Prihlásiť
Registrácia


© 2008-2024 Obec Uhorské